martin remenar

MARTIN REMENÁR - FUJI X FOTOGRAF

MARTIN REMENÁR - FUJI X FOTOGRAF

Keď som pred dvomi rokmi po naozaj dlhej dobe zmenil značku fotoaparátov, trochu mi lepilo. Papierovo som šiel s parametrami jednoznačne do horšieho. Ako som však sledoval skvelé portréty od Damien Lovegrove http://www.lovegrovephotography.com/category/galleries/ , či svadobné galérie plné emócií od Vojta Hurycha http://hurych.cz/ tak som nabral odvahu. Proste sa mi tie fotky páčili a páčil sa mi aj dizajn Fujifilm fotoaparátov. Bez skúšania som objednal na slepo k Nikonu Df Fujifilm X-T1 a o pár mesiacov už bolo vymalované.Ako píše Zack Arias v svojej knihe "Fotografie Praktické otázky. Praktické odpovede " , ktorú som nedávno dočítal:


"Keby malo v štúdiu horieť a Ja by som mohol zachrániť len jednu jedinú sadu techniky , bola by to Fuji. So všetkým ostatným by som sa vedel rozlúčiť, keby nebola iná možnosť. Smútil by som nad stratou mojho Phase One a plakal ako korytnačka, keby som prišiel o svoje Elinchromy. Ale zobral by som sa a robil svoju prácu ďalej s touto výstrojou. Je mi jedno, či si ľudia o mne myslia, že som blázon. Nikdy som proste nemal súpravu techniky, s ktorou by ma fotenie viac bavilo."Je to zvláštne, ale asi sa k tomuto názoru fotograf musí prefotiť. Teda aspoň mne sa to tak stalo. Cez profi fullframy, špičkové sklá a záblesky som zrazu prišiel na to, že na zachytenie emócie pri reportáži nie je nevyhnutné byť vybavený kozmickými technológiami s nanovrstvami, sekvenčným snímaním s 200 snímkami za sekundu a ISO 10 000 000. Možno je to tým, že nie som technofil a fotím pre čistú radosť z okamihu. Neskúmam výrezy pri 100% rozlíšení a teším sa keď niekde vo vnútri cítim, že práve robím dobrú fotku.


Fujifilmu sa podarilo niečo, čo neviem opísať a logicky zdovodniť. V takýchto momentoch je najlepšie vraj vziať čistý papier a na jednu stranu napísať plusy a oproti mínusy. No a potom to proste matematicky porovnať.

Rád to však prenechám druhým. Mne Fuji prinieslo nové priateľstvá, čistú radosť z fotenia a vďaka komunite ktorej som sa stal súčasťou aj závazok sa stále zlepšovať a pracovať na sebe.

Ďakujem Fujifilmu Slovensko za doveru a tiež za príležitosť byť súčasťou projektu FUJI X PHOTOGRAPHERS.


http://fujifilm-x.com/photographers/martin-remenar/